Navigace

Spolek SVU Mánes

Doprovodná výstava - Spolupráce s Asociací starožitníků

Podzimní novinkou je navázání spolupráce Asociace starožitníků se současným Spolkem výtvarných umělců Mánes, který do prostor Novoměstské radnice poskytne umělecké artefakty svých členů. Díky novému partnerství návštěvníci veletrhu spatří soubor děl hodný označení „národní stříbro“. Touto speciální doprovodnou výstavou se tak pomyslně propojí svět starožitností se současným uměním.

„Spolek SVU Mánes představuje most mezi klasickým a současným výtvarným uměním, a to jak vzhledem k délce trvání spolku, tak vzhledem k významným členům. Proto zde budou zastoupena díla klasiků i současných členů. Co by si návštěvníci opravdu neměli nechat ujít, jsou díla Štursy, Bendy, Bílka, Blažíčka, Gruse, Koníčka, Žufana, Slavíčka, Jiroudky, Hofbauera, Preislera, Langera, Radimského, Macouna, Šimáka. Ze současníků zde uvidí díla Ivana Exnera, Jaromíra Rybáka, Ladislava Janoucha, Jaroslava Dvořáka, Emila Cimbury, Jaroslava Kláta, Zdeny Marie Novákové, Jana Řeřichy, Vojtěcha Malaníka, Bedřišky Uždilové a Stanislava Hanzíka,“ říká Jan Neumann, prezident AS. 

Milovníky umění také zaujme výběr doprovodných přednášek, které mimo jiné nabídnou exkurz do činnosti Spolku Mánes od založení až do současnosti. PhDr. Michael Zachař a akad. mal. Jaroslav Klát, členové aktuálního vedení spolku, zajisté vzpomenou na působení velkých umělců jako Bauch, Čapek, Filla, Gočár, Gutfreund, Jiránek, Kaván, Kotěra, Kubišta, Kupka, Lada, Plečnik, Preisler, Slavíček, Sucharda, Šaloun, Šíma, Špála, Švabinský, Toyen, Uprka a Zrzavý.