Podzimní ANTIQUE se inspiruje ženami

- října, Praha
S prvními padajícími listy se pomalu blíží již 53. Veletrh starožitností ANTIQUE, který 27.-30.11. 2025 naplní historické prostory Novoměstské radnice na Karlově náměstí v Praze. Termín veletrhu vychází přímo na první adventní neděli, a tak budou mít návštěvníci příležitost vychutnat si plnými doušky sváteční atmosféru a pořídit zajímavé dárky s výhodou koncentrace těch nejlepších obchodů se starožitnostmi z Čech a Moravy na jednom místě. Asociace starožitníků letos na podzim vybrala krásné téma Žena jako inspirace.
„Ženy jsou věčné téma. Jsou přítomny ve všech vrstvách umění. Trpělivě stály jako modelky, byly můzami slavných umělců, studnicí inspirace. Zpodobnění žen můžeme vidět třeba na obrazech, plastikách, porcelánových sochách, malbách na skle a dokonce i nábytku. Milovaly je všechny slohy od renesance přes baroko a secesi až po art deco. Najdeme je doslova napříč uměním, což představíme i na našem veletrhu. Stačí říct Dívka s perlou, Zrození Venuše, Mona Lisa, portrét Adély Bloch Bauer a člověk se přenese do světa krásy. Ale my chceme upozornit i na ženy autorky, které byly v historii podceňované a až od dvacátého století se dokázaly prosadit tak, aby je svět bral vážně. Kdo dnes nezná Fridu Kahlo nebo Toyen?“ uvádí prezident AS, Ing. Jan Neumann.
V rámci doprovodného programu se návštěvníci mohou těšit hned na tři přednášky a výstavu věnující se českým umělkyním. Proběhne také další přednáška a slavnostní uvedení knihy Relikviář sv. Maura, přímo od restaurátora Andreje Šumbery, který tento jedinečný klenot středověkého zlatnictví představuje v nové, dosud nevídané šíři.
„Cítíme v tom jakýsi dluh, protože mezi umělci skutečně po staletí převažovali muži. V letošním roce proběhla výstava Pařížanky v Litoměřické galerii a ve Valdštejnské jízdárně Národní galerie ještě běží výstava Ženy, mistryně a umělkyně 1300 -1900. My jsme se rozhodli v doprovodné výstavě představit umělkyně od konce 19. století do současnosti a ženám umělkyním bude věnovaný i další doprovodný program. Bude to hodně o ženách, ale i pro ženy, které si budou moci vybírat vánoční dárky, zejména šperky,” poznamenává viceprezidentka AS, Ing. Simona Šustková.
Návštěvníci budou mít opět možnost využít služby bezplatné poradny, kde jim naši experti přiblíží původ a cenu jejich pokladů z půdy.
Asociace starožitníků
Sdružuje obchodníky se starožitnostmi a jejími členy se mohou stát majitelé galerií, antikvariátů a aukčních síní, soudní znalci či restaurátoři. Usiluje o odborný rozvoj sběratelství a podnikání v oblasti starožitností. Provozuje Rudolfinskou akademii, rekvalifikační kurz s akreditací MŠMT, která poskytuje vzdělání v oblasti dějin umění a užitého umění.
Kontakt pro další informace:
MgA. Sofie Šustková
marketing veletrhu ANTIQUE
pr@asociace.cz
777 079 402







