Navigace

Informace doprovodný program

Informace doprovodný program

V rámci doprovodného programu 52. Veletrh starožitností ANTIQUE nabídne dvě tematické přednášky a výstavu současného skla autorů jako Vladimír Klein, Jiří Pačínek, Radek Šuda, Jaromír Rybák a další. V expozici ukáže svou tvorbu také sklárna Glassbor.

STŘEDOVĚKÉ A NOVOVĚKÉ SKLÁŘSTVÍ V ČESKÝCH ZEMÍCH

sobota 26.11. v 11:00 v obřadní síni Novoměstské radnice

přednášející: PhDr. Barbora Půtová

Přednáška se zaměří na vývoj a základní mezníky středověkého a novověkého sklářství v českých zemích. V první části představí historii sklářství sahající do období raného středověku. Nejstarší sklárny vznikaly ve druhé polovině 13. století. Dále vystihne rozkvět sklářství v období gotiky, ale i po nástupu renesance a v období baroka. Se změnou technologií dochází k přesunu sklářského průmyslu do oblasti těžby uhlí a sklářských písků v severních Čechách. Sklárny se objevují do té doby v nedotčených příhraničních oblastech. V 1. polovině 18. století se pak sklářská výroba v českých zemích rozrostla. Ve druhé části přednáška upozorní na vývoj sklářství zejména v 19. století, které doprovázel přesun skláren z lesů a hor zpět k obydleným osadám, vesnicím a městům. Zdůrazněno bude zapojení šlechty do manufakturní výroby skla a schopnost sklářských hutí vyrovnat se konkurenci ze zemí západní Evropy v oblasti technologie i špičkové úrovně a kvality sklářských produktů.

ČESKÉ UMĚLECKÉ SKLO 1900-2020

sobota 26.11. v 13:00 v obřadní síni Novoměstské radnice

přednášející: akad. mal. Jaroslav Klát

Přednáška sleduje chronologický vývoj českého uměleckého skla od počátku 20. století ve znamení podnětů secese a kubismu, v letech před 1. sv. válkou a v období první republiky stylu art deco v dílech průkopníků ateliérové tvorby, kteří se posléze začali uplatňovat i na mezinárodní scéně. V bohatém rejstříku sklářských technik je přednáška v autorských medailoncích doprovázena ukázkami děl předních tvůrců českého uměleckého skla uvedeného období. Sleduje prosazení českého sklářského umění do světového kontextu jako vyhraněného proudu koncem 50. let a po celá následující desetiletí v kontinuitě tvorby několika uměleckých generací. Zahrnuje i vybrané autory, kteří významně zasáhli do sklářské tvorby po roce 1989.

Hostem přednášky bude akad. sochař Jaromír Rybák, významná osobnost soudobého českého uměleckého skla, ukázky jeho děl budou součástí prezentace.

Zde odkaz na prodej lístků:

https://tickets.nfctron.com/event/asociace-starozitniku/52-veletrh-antique-2025